Yamaha Super Tenére 1200 First Edition

Süppper Tenereee

Birkaç yıl önceki fuarda gördüm kendisini ilk defa. Yamaha standında özel yeri vardı her motora nasip olmayan. Etkileyici görünüyordu alüminyum yan çantaları ile ve yanındaki taş kaya dekoru ile. Çok bir Enduro havası veriyordu bizlere. İlk bakıldığında bile “ güçlüyüm kardeşim ben, ona göre haa!” diyordu sanki. Ya da bana öyle geldi. Tasarımını kenara koyarsak, GS 1200 lerin tahtına fena halde göz dikmiş bir hali vardı Super Tenére 1200 ün.  Ama bir sıkıntısı vardı ve o da aşırı olan fiyatı idi. 45.000 TL. lere varıyordu ve o paraya nerdeyse iki adet Honva XL100V Varadero alabiliyordunuz. Hakikaten o dar fark varmıydı acaba? Şimdi fiyatı çok daha makul olan 37.000 TL. lere çekildi. Allah razı olsun.

Bu ay, standart bir Şile- Ağva yolu ve şehir içi testi yazısı okuyacaksınız Super Tenére 1200 First Edition için. Diğer tüm testlerimde olduğu gibi. Ama dahası var ;
Yarın sabah yola çıkıyorum. 14 Ekim Cuma 2011. Hava raporlarının söylemesine göre, Antalya’ya kadar olan 728km. lik yolun tamamı deli gibi yağmurlu olacak. Oradan ise, 10 gün boyunca, tüm güney ve batı kıyılarımızı dolaşarak tekrar İstanbul’a geleceğim.  Yaklaşık 2.500 km. lik bir uzuuun sürüş testi yapacağım Süppper Tenere ile. Yazısını da sonraki aylarda okuyabileceksiniz. Yolculukta yanımda her zamanki dostum Serhat Küçükler de olacak ve resimleri ile gezimize renk katacak. Kaş civarında Suriye-Lübnan –Ürdün seyahatimde yanımda olan ve dergi için eskiden test resimlerini çeken sevgili dostum Bora Ömeroğulları da bize katılacak. Yol üzerinde bir çok motorcu dostumla ve öğrencimle de buluşacağım. Sanırım-umarım eğlenceli bir tur olacak. Detaylar geliyor… bizi takip edin efendim J

Gelelim Super Tenére 1200 testimize.

İlk intibam, bu motorun çok büyük olması idi. Hakikaten de iri bir şey namussuz. İri ile hantal kelimelerinin birbiri ile hiç alakası olmamasını motora binince fark ettim. Yan ayağı üzerinde bir YBR125 kadar kolay çevrilebilen, motor çalışıp debriyajı bıraktığınız andan itibaren oyuncak kadar kolay kullanılabilen, size hiç ama hiçbir şekilde ağırlığı hissettirmeyen bu motora hantal demek çok yanlış olur.
Bence pek yakışıklı değil. Bir kısmı Varadero ya benziyor, şaft kısmı GS lere benziyor, arkası Fazer 800 e benziyor, aynalar ( ayna kısımları farklı elbette) YBR 125 e benziyor ve bana karma bir motor havası veriyor.
Ama, kocaman benzin deposu, iki yandaki çok şık petekli devasa hava girişleri, uzaktan çok net ve hatta biraz kızgın görünen ön farları, inanılmaz şık bir şekilde tasarlanmış, kaymayı engelleyen ve çok rahat olan selesi, haşmetli duran egzost borusu ve korumaları ile Super Tenére 1200 çok etkileyici bir motor.Dahası var. Son derce sağlam görüntüsü verilmiş, sanki kurşun işlemeyecekmiş gibi duran çok şık gösterge paneline ne demeli. Sinyal okları iki yana dikine dar şekilde yerleştirilmiş. Çok akıllıca ve göze iyi çarpıyor. Rahat okunan analog devir saati ve hemen sağında, içerisinde bir sürü bilgi barındıran dijital bilgi kadranı, geçmiş ile geleceğin harika uyumunu yansıtıyorlar sanki. Güzel bir harmoni oluşturmuşlar. İçinde neler mi var bu çoklu bilgi panelinde? Buyurun efendim :
Dış hava sıcaklığı, motor sıcaklığı, anlık yakıt tüketimi, genel yakıt tüketimi, iki adet tripmetre, TCS (çekiş kontrol sistemi) nin üç ! kademeli ayar göstergesi, T ve S (Touring – Sport) şekilde motorun gücünü iki kademeli değiştirebileceğinizi takip edeceğiniz gösterge ve diğer standart ışıklar vs. var içinde. Çok bilgi var yani. Sevdim.
Makine o kadar güçlü ve gücünü o kadar net bir şekilde yola aktarabiliyor ki inanılmaz. TCS olmasa, arkasını düz tutmak  nerede ise imkansız. TCS OFF ise, işiniz var demektir. TCS 1 ise arkanın patinajına azıcık da olsa izin veriyor. TCS 2 ise arka kaydırmaya biraz daha izin veriyor, canınız yaramazlık yapmak istediğinde.J

T- Touring modu uzun otoban sürüşlerinde, makinanın 110 Hp. lik deli gücünü bir nebze de olsa! Sakinleştiriyor. Ama yine de dikkatli olun. 205 ile giderken gazı azıcık açtığınızda, Arnold Schwarzeneger in o kocaman güçlü bacağı, sırtınıza bir tekme atmışcasına ivmeleniyor deli motor. Bilmem anlatabildim mi gücünü sizlere.S- Sport modundan bahsetmek bile istemiyorum, varın gerisini siz düşünün. Bu kadar çabuk, seri, güçlü hızlanabilen bir Endur-Touring motor kullanmamıştım. Varadero, GS1200, DL1000, Capanord artık karşılarında uğraşmaları gereken çok ciddi bir rakip bulmuşlar. İzlemesi eğlenceli olacak.

Elcik korumalar, iki kademeli ayarlanabilen ön cam, yağmur geçirmeyen çakmak çıkışı, far koruma, kocaman desenli fren diskleri, upside down ( ters) amortisörleri, çoklu ledli arka stop ve park lambası ise standart.
İnanılmaz viraj alma becerisini daha sonraki yazımda anlatacağım. Ama şu kadarını söyleyebilirim;
Spor makine kullanan arkadaşlar, aynalarında devasa bir Super Tenére 1200 görürlerse hiç düşünmeden yol verebilirler. Enduro görünümüne çok kapılmayın derim. İyi bir sürücünün elindeki Super Tenére 1200, diğer hızlı motorlu sürücülere çok sıkıntılı anlar yaşatacağa benziyor.

Hadi sizi bırakıyorum artık. Daha eşya toparlamam gerek. Sabah yolculuk var malum. Yan çanta kullanmayı sevmeyen bendeniz, arka çanta da almadan sadece bir sosis çanta ve depo üstü çanta ile yola çıkacağım. Yararlarını diğer yazıda okuyacaksınız.

Kış geliyor, lastiklerinizi değiştirin, yağmurluklarınızı çıkartın, parmak sileceğinizi takın ( Hasanpaşa Motoplus’dan temin edebilirsiniz) ve çıkın yollara…

Unutmayın, kışın kötü hava diye bir şey yoktur. Kötü sürücü ve kötü ekipman vardır.

Yollarda görüşmek üzere
Rahmi Barutçu. Kışı seven Lama J