Küçük kardeş – Diversion
Rahmi Barutçu – The Usta

Hani bazı motorlar vardır, yanında rakibi pek yoktur ve piyasada güzel satış yaparlar. Mesela Honda CBF 600. Daha önceki aylarda bu makineyi test etmiş ve hatta aynı segmentte olsa dahi pek rakibi olmayan kardeşi Yamaha Fazer 600 ile karşılaştırmıştık Serhat ile. Usta-çırak şeklindeki yazımızı hatırlarsınız.
CBF’in, 600cc ve 78 Hp. olması ama Fazer’ın 600 cc fakat 98 Hp.olmasından ötürü, tam bir haklı bir test olmamıştı bizimki. Ne de olsa arada 20 Hp gibi ciddi bir fark vardı. Her ne kadar Yamaha, Fazer’ın 78Hp. lik versiyonunu kısa süre ürettiyse de yine de, halkın gözündeki güçlü Fazer imajını yıkamamıştı. Ürün de pek satmamıştı açıkçası. İnsanlar daha dingin ve kullanımı kolay olan CBF e yönelmişlerdi ve haklıydılar.

Ama bu gün sorun çözülmüş gibi artık. Yamaha’nın Honda’ya cevabı gecikmeli de olsa geldi:
Yamaha XJ600 Diversion. Güzeller güzeli bir motor. Yeni teknoloji bir makine, ABS desteği, son derece rahat oturuş ve kullanım ergonomisinin yanı sıra, üzerinde oldukça dingin, az hırıltılı ama istenildiğinde gücünü çok iyi gösterebilen, dört silindir olmasına rağmen, iki silindir gibi tork üreten bir motor var. Ki, ben bunu pek sevdim.

Altı vitesli ve çok çok yumuşak çalışan şanzımanı sanki Honda’yı andırıyor. Yamaha için artı bir puan. İddalı tasarlanmış ön far, cam, arka kuyruk ve plakalık bölümlerine, çok zarif ve sade tasarlanmış gösterge paneli eşlik ediyor. Dijital devir göstergesi sıkıntısından kurtulan Yamaha, Diversion’da analog ve çok net okunabilen göstergeye dönmüş ki bu çok sevindirici.
Bir diğer şık görünen parça ise, son yıllarda moda olan ve sağ alt taraftan çıkan kısa egzost .
Şık ama ben sevmedim. Bence motosiklet denen zımbırtının güzel ve bütün görünmesine en çok katkıda bulunan parçaların başında egzost geliyor. Amacı, anlamı, sebebi elbette vardır ama, ben kısa güdük egzot sevmiyorum ne yapayım… Sağ ayağa verdiği ısı kış aylarında işe yarayabilir ama sol ayağın günahı ne o zaman J Şaka bir yana, beğenmedim…

Oturuşunu beğendiğim Diversion, sürüşü ile de çok keyifli.
Gerçek gücünü 6.500 Rpm. den sonra göstermeye başlayan Diversion, hiç nazlanmadan 12.000 Rpm. E kadar çıkıyor. Yüksek hızlarda da çok dengeli ve istikrarlı bir çizgisi var. Hiçbir tedirginlik aksettirmiyor size. Dar gidonu ise tam bir harika. Kollar içerde, son derece rahat ve azıcık öne doğru oturuş pozisyonu ile de çok güvende hissettiriyor sürücüsünü.
Çelik olmayan fren hortumları oldukça başarılı. Fren becerisi ve dengesi de çok yerinde.
Viraj sürüş performansı ise bir harika. Çok ama çok eğlenceli XJ ile viraz almak. Rahatlıkla yatıyor, istenilen gücü üretiyor, viraj içerisinde çizgisini hiç bozmuyor. Yüklenildiğinde azıcık esniyor sevgili amortisörler ama sıkıntı yaratmıyor ve çizgisini kaybetmiyor.

Yani kısacası Fazer’ın küçük ve yakışıklı kardeşi XJ 600 Diversion’ı, güdük egzostu ve kısa ön camı haricinde pek beğendim. Piyasadaki 600 cc segmentindeki hak ettiği yeri yakın zamanda alacağından eminim.

Yollarda görüşmek üzere.