İ-4 Eğitimi

İleri Seviye Yol Sürüş Eğitimi

YOL GÖZLEMLİ SÜRÜŞ Eğitimimizi bire bir özel alabileceğiniz gibi, gurup olarak da alabilirsiniz.
Daha ileri seviye sürüş için RAHMİ BARUTÇU-ARA YOL eğitimini almanız gerekmektedir. Bu eğitim için Alman ADAC (ARA Kontrol) eğitiminden veya bir Yol Gözlem Sürüşü’nden geçmiş olmak ön koşuldur.
Bu çalışmanın amacı, sürücünün güvenliğini ve sürüş tekniklerini geliştirmektir. Birincil ve ikincil güvenlik, Sistem, Bilgi alma-kullanma-verme, planlama, görüş ve güvenlik için pozisyon, viraj değerlendirme, doğru vites kullanımları, hızlanma, yavaşlama, hıza hakim olma, direksiyon, sollama, frenleme, konularını içermektedir. Oldukça üst seviyede performans verilen eğitimimizin, gelişiminizin devamı ve takibi açısından, sene içerisinde en az iki kez alınmasını tavsiye etmekteyiz.

YOL GÖZLEM SÜRÜŞ EĞİTİMİ, bol virajlı İstanbul-Şile rotasında yapılmakta, öğrencimizle çok fazla kilometre ve pratik yapma olanağı sunulmakta ve hatalarını, çekincelerini, bilgi ve uygulama eksiklerini gözlemleyen eğitmen tarafından gelişiminin sağlanması amaçlanmaktadır.

YOL GÖZLEM SÜRÜŞÜ Hakkında : Roadcraft ( Motosiklet Yol Sanatı ) kitabına istinaden, "Polis sistemiyle Motosikletin Kontrolü" olarak da bilinen İngiliz Metropolitan Polisi tarafından geliştirimiş bu kurs, özel olarak bire bir alınabileceği gibi,eğitmen başına maksimum 8 öğrenci düşecek şekilde gurup olarak da alınabilir ve trafiğe açık yolda devam eder. Bu kurs aynı zamanda "İleri Sürüş Enstitüsü" (IAM- Institute of Advance Motorists), Devon (İngiltere) www.iam.org.uk tarafından dizayn edilmiş teste de bir ön hazırlıktır. IAM testi, Avrupa'da ehliyet sonrası eğitimin, alınabilecek en üst seviyesidir.
Bu eğitimde, bilgi toplama, sistemi algılama ve analiz etme, öngörme ve her tür trafikte uygun davranma konularına adanmıştır. Toplamda Roadcraft kitabını bilmek, içersinde anlatılan "SİSTEM" leri çok iyi uygulayabilmek,ve kusursuza yakın sürüş becerisi geliştirebilmek, sadece Roadcraft sistemini bilmek ile ve antrenman ile mümkün olabilecektir. Güvenli Sürüş Sistemlerinin temeli budur.

Eğitiminizin sonunda size 20 maddelik bir Yol Gelişim Raporu vereceğiz. Buna kısaca “Ev ödevi” diyoruz. Yol disiplinizden, planlamanızdan, çizgi takibi, viraj becerisi, devir tork oranları, şerit disiplini ve bir çok detayı, doğruları ve hatalar ile beraber öğrenme şansınız olacak. Yapılan geri bildirimlerde, gelişen doğrularınızın yanısıra, gelişen yanlışlarınızı da öğrenecek ve hatalarınızı kapatma şansı yakalayacaksınız.
Raporda belirtilen bölümleri, size önereceğimiz belli bir kilometre ve yine size önereceğimiz rotalar boyunca çalışmanızı, sonrasında yine biza baş burmanızı, sürüşünüzü kontrol ettirmenizi de önereceğiz.

Süre: Bir veya iki günlük ( konaklamalı ) gözlem sürüşü
Yer: Eğitmenler tarafından belirlenmiş İstanbul çıkışlı bir güzergah
Gruplar: Eğitmen başına maksimum sekiz öğrenci
Öğrenciden talep edilenler : Öğrenme isteğiniz varsa yanınızda getririniz
Sertifika: Her tür trafik koşulunda Sistemi uygulayabilme kapasitesi eğitmenler takımı tarafından değerlendirilecektir. Gözlenen yetenek ve tutum sonucunda katılımcılar ARA Ulusal Kayıtlarında yer almak üzere şu sertifikaları alırlar:

Altın seviyesi alınabilecek en üst seviyedir. Altın eksi veya Altın seviyesine ulaşmış sürücüler, İngiltere'den gelecek bir test eğitmeninin yapacağı, IAM testine katılmaya hak kazanmış sayılacaklarıdır.
Altın seviyesine gelebilmek, çok ciddi bir disiplin, istek, yüklü miktarda sistematik bilgi ve bunları uygulayabilme becerisi gerektirmektedir. Bunlar ise sadece zaman ve bol antrenman ile elde edilebilir.
Grup için En az 5 En fazla 8 kişi.

Not: Eğitim gününden 7 gün öncesine kadar yapılacak iptallerde ödeme iadesi yapılabilecektir. Fakat,eğitime 7 veya daha az gün kala yapılan iptallerde ve gün değişimlerinde, geri ödeme yapılmayacaktır. Önemle arz ederiz.

           Uyarı: Öğrencilerimizin haber vermeden 60 dakikayı geçen gecikmelerinde eğitim iptal edilecektir ve geri ödeme yapılmayacaktır.